Jak zálohovat fotky z dovolené
Je začátek září, hlavní čas dovolených je již za námi. Mnozí z nás si z dovolených odvážejí kromě dobré nálady a různých suvenýrů také vzpomínky v podobě digitálních fotografií a videí. Mnohdy se jedná i o velké objemy dat. Současný vývoj technologií a neustálé zlepšování fotoaparátů v mobilních zařízeních naznačují, že objem dat bude neustále přibývat. Tím ale zároveň roste náročnost pro jejich úschovu. Jak jednoduše uchovávat a zálohovat data?
Záloha dat
V praxi platí, že mobilní zařízení s paměťovými sloty, nejsou úplně spolehlivá úložiště. Pokud na nich ukládáme cenná data, neměli bychom je nechávat dlouho bez zálohy.
Ideální zálohování by znamenalo mít uložená data například ve svém počítači a zároveň alespoň jednu zálohu na jiném geografickém místě. To ale není v běžné domácnosti úplně možné.
Záloha na externí pevný disk:
Pro domácí využití jsou pak nejvhodnějším řešením klasické magnetické pevné disky v provedení pro externí použití. Pokud takový disk budete využívat pouze k záloze svých dat z počítače a necháte jej uschovaný doma ve skříni, získáte relativně spolehlivou zálohu. Chcete-li se však ještě více pojistit, pořiďte si ještě druhý externí disk, na kterém budete mít stejný obsah jako na prvním záložním disku.
Software pro automatické zálohování:
Protože ruční zálohování je mnohdy zdlouhavá a nudná záležitost, nabízí se možnost pořízení softwaru, který vám zálohování ulehčí. Například „Cobian Backup“ vám umožní nastavit automatické zálohování dat na disk připojený ke stejnému PC anebo na vzdálený FTP server. Velkou výhodou je, že se jedná o freeware.
Druhým zajímavým prográmkem, bohužel již placeným, je „GoodSync“. Tento program umí rozpoznat rozdíly ve zdrojových datech a zálohovanými rozdíly a automaticky provede aktualizaci zálohy. Další užitečné programy, se kterými máme kladné zkušenosti, je freewarový „FreeFileSync“ nebo placený „SmartSync“
Domácí uložiště a NAS servery:
Pro zálohu, sdílení a práci s daty v místní domácí síti i mimo ni jsou velkým pomocníkem. Nevýhodou je pak o něco vyšší pořizovací cena, závislá na kapacitě a podporovaných funkcích. Jedná se o zařízení s jedním a více pevnými disky, která jsou připojena do sítě pomocí LAN, a které díky dodávanému softwaru zajišťují automatickou zálohu. V případě dvou a více disků v zařízení, lze nastavit tzv. RAID pole, které vám zajistí například „zrcadlení“ disků, tedy to, že druhý disk je přesnou kopií disku prvního.
To by bylo ohledně zálohování ve stručnosti vše. Jedná se o rozsáhlé téma, o kterém by bylo možné vydat celou publikaci. Zmíněné druhy zálohování jsou pro běžného uživatele však dostačující. Pro zálohování lze samozřejmě také využít například některý z online cloudů. Jejich využívání je však často zpoplatněno. Pro častější práci s nimi, je pak téměř nutné vlastnit i vysokorychlostní připojení. Pokud nepatříte mezi ty, kteří na cestách často potřebují přístup ke svým souborům, není tato varianta úplně vhodná.
Závěrem už jen uvedu, že žádná záloha není stoprocentní a je třeba být opatrní při práci s důležitými daty. V opačném případě se můžete obrátit na nás.